Czy warto korzystać z cięcia laserem?

Czym w ogóle jest laser?

Cięcie laserowe profili jest jednym z bardziej precyzyjnych metod obróbki i właśnie z tego powoduje znajduje bardzo dużo przeróżnych zastosowań w przemyśle, jak i także w wytwórstwie przeróżnych przedmiotów. Na czym polega w ogóle fenomen jego możliwości?

Na samym początku powiedzmy sobie jednak czym tak naprawdę jest laser? Laser to urządzenie zdolne do wytworzenia skupionej oraz także spolaryzowanej wiązki elektromagnetycznego promieniowania, który w zakresie widzialnego światła jest w stanie z precyzją wręcz zabójczą przebić się przez każdy z materiałów. Największą zaletą laserowego wycinania to sam fakt, że wszelkie krawędzie po obróbce są niesamowicie gładkie. Jesteśmy w stanie wykonać wzór nawet najdrobniejszy i to bez żadnego problemu. Z tego właśnie powodu jest to jedna z najlepszych oraz także najpopularniejszych metod obróbki bardzo wielu materiałów. Mowa tutaj o profilach, rurach oraz blachach.

Jakie są sposoby cięcia laserem?


Sposób cięcia przy wykorzystaniu lasera będzie się różnić nieco zależnie od materiały, który poddajemy obróbce. Co do samej zasady jest to jednak metoda bardzo, ale to bardzo precyzyjna, po której nie zostają dodatkowo praktycznie żadne stawki ani drobinki po wykonaniu cięcia. Laser również pozwala na stu procentową powtarzalność. Dzięki temu wykonanie bardzo wielu takowych elementów nie stanowi kompletnie żadnego problemu.

Podczas cięcia laserem wiązka wypala, topi lub też odparowuje część niepożądane. Wele firm jest w stanie w taki właśnie sposób obrobić wiele przeróżnych materiałów i wykonać nawet wzory i nacięcia możliwie najdrobniejsze.

Istnieją tak naprawdę trzy sposoby, w jaki laser wpłynąć może na element odrabiany, tworząc wycięcie tym samym. Zaliczamy do niego wypalanie, w którym materiał jest poddany obróbce dzięki strumieniowi dodatkowemu tlenowemu czy też tlenowej mieszance.

Drugi sposób to topienie. Wycinany element w ten sposób ulega topnieniu, po czym sam nadmiar usuwany jest przez gaz wydmuchiwany. Ostatnim sposobem, który kończy dzisiejszy artykuł to sublimacja. Jest to przejście stałych elementów, które wyciąć chcemy w gazowy stan pod wpływem naprawdę wysokiej temperatury emitowanej przez laser, a później odparowuje.

Naprawdę warto się pokusić o pewne przemyślenia. Gdy nie mamy zbyt dużej wiedzy na temat cięcia laserowego, to powinniśmy poradzić się firmy, z którą chcemy współpracować i zadać wszelkie nurtujące nas pytania.